Pzt. - Cuma: 10.00 - 18.00 Cumartesi - Pazar: Kapalı
Image Alt

Çocuk Oyuncular için Üyelik Bilgilendirmesi

Çocuk Oyuncular da Sendikaya Üye Olabilir mi?

Elbette olabilir. Sendikamızın gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde sanatsal ve kültürel faaliyetlerde çalışan her çocuk, 4857 sayılı “İş Kanunu”nun 71 inci maddesinde yapılan düzenlemeye göre işçi sayılmaktadır. Yani çocuk oyuncular da var olan haklarını öğrenmek, korumak veya geliştirmek için sendikamıza üye olabilirler. Üstelik çalışma hayatına ilişkin yaşanılan her türlü soruna doğrudan ve hızlı biçimde çözüm üretebilmemiz için, çocuk oyuncuların sendikaya üye olması oldukça önemlidir. Çocuk oyuncu ebeveynlerinin bu konudaki duyarlılığı, çocukların çalışma hayatında karşılaşabileceği her türlü fiziksel ve psikolojik sorunların yaşanmadan önlenmesine, ekonomik ve sosyal açıdan her türlü sömürüye karşı gerekli tedbirlerin alınması için yapılan ve yapılacak olan her türlü çalışmaya büyük katkı sağlayacaktır.

Nasıl Üye Olabilir?

Çocuk oyuncuların Oyuncular Sendikası’na üye olabilmesi için; sahne, perde, ekran, mikrofon alanlarından en az birinde profesyonel olarak (oyuncu, seslendirme oyuncusu, dansçı, opera şarkıcısı) çalışıyor olması yeterlidir.

Eğer bu koşulu sağlıyor ise sevgili çocuk oyuncu meslektaşımızın velisi olarak üyelik başvurusu adımlarını takip edebilirsiniz.


Öncelikle aşağıdaki belirteceğimiz evrakları tamamlamanızı rica ediyoruz.

İstenen evraklar hazır olduğunda bu linke tıklayarak istenen tüm evrakları sisteme yükleyerek ön başvurunuzu yapabilirsiniz.


Sendikamız yalnızca üyelerimizden gelen aylık aidat ödemeleri ve bağışlar ile temel giderlerini karşılamakta ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Çocuk oyuncular için aylık üyelik aidatı 50 TL’dir.

1 yıllık toplam tutar 50 TL X 12 ay = 600 TL’dir. Bu tutarı banka hesabımıza havale yapabilir, elden verebilir veya kredi kartı bilgilerinizi paylaştığınız takdirde biz kartınızdan çekim sağlayabiliriz. Başvuru sırasında ödemenizi gerçekleştirdiğinize dair dekont/makbuz/fişi de bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz. Üyeliğinizin ikinci senesi itibariyle belirlediğiniz tutar üzerinden aylık ödeme sistemine geçebiliyorsunuz.


Genç oyuncu arkadaşımızın evrakları ve ödeme işlemi eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra Yönetim Kurulu’na sunuyoruz. Yönetim Kurulu’muzun incelemesinden sonra üyelik başvurusu onaylanıyor.


Çocuk oyuncumuzun onaylanan üyeliği ile ilgili siz velisini bilgilendiriyoruz. Genç meslektaşımıza, oyuncu olduğunu belgeleyen, pek çok gelişmiş ülkede geçerliliği olan ve çeşitli sosyal avantajlar sağlayan üyelik kartını teslim ediyoruz.