Pzt. - Cuma: 10.00 - 18.00 Cumartesi - Pazar: Kapalı

Seslendirme Protokolü 2023 Güncellemesi Yapıldı ve Artış Oranları Belirlendi.

Sendikamız ile seslendirme stüdyoları arasında imzalanmış olup 2021 yılından beri yürürlükte olan ve seslendirme alanındaki kural ve tavsiye taban ücretleri belirleyen sektörel protokol 2023 yılında tarafların anlaşması yoluyla güncellenmiştir.

Stüdyolar adına Ses Stüdyoları Derneği’nin yapmış olduğu son teklif seslendirme sanatçıları arasında referandum oylamasına sunulmuş ve kabul edilmesine karar verilmiştir. Her ne kadar teklif sanatçıların yıllık zam beklentilerinin altında kalmış olsa da bu yıl ilk kez yılın ikinci 6 aylık döneminde ek artış yapılması konusunda anlaşmaya varılmıştır. Buna göre;

  • 1 Ocak 2023’den geçerli ilk 6 ay için taban ücretlere yüzde 80 garanti artış uygulanmıştır.
  • Bunun dışında iki taraftan aynı sayıyla üyeyle bir komisyon kurularak müşterilerle artış görüşmelerinin beraber yürütülmesi ve sanatçıların istediği oranın sağlanması için çalışılması ve bu zam yıl içinde alındığı an hemen yansıtılması.
  • Eğer ilk 6 aylık süreç bitiminde sanatçıların istediği oranda zam halen alınmamışsa ikinci 6 aylık süreç için ilk 6 aylık enflasyon verilerini dikkate alarak yeniden düzenleme yapılması – ki bu düzenleme ile beraber (enflasyon daha düşük çıksa bile) artışın toplamda yüzde 100’den az olmayacağı garantisi verilmiştir.

Protokolün güncel metnine, sendikamızın tavsiye ücret tarifelerine ve diğer ilgili metinlere ulaşmak için buraya tıklayın.