Pzt. - Cuma: 10.00 - 18.00 Cumartesi - Pazar: Kapalı

Oyuncular Sendikası

Oyuncular Sendikası; sahne, perde, ekran ve seslendirme oyuncularının çalıştıkları sektörlerde yaşadıkları temel sorunlara çözüm ihtiyaçları neticesinde kurulmuş ve bu sorunların çözümü için kapsamlı çalışmalar yürüten bu alanda örgütlü tek işçi sendikasıdır.

Tüm meslektaşlarımızın sendika çatısı altında bir araya gelerek, ortak çıkarları için birlikte hareket etmeleri var olan sorunların çözümü için tek yoldur.

Sendikamıza üye olmak için aşağıdaki “Üye Ol” başlığından başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

Sendikamızın yürüttüğü önemli çalışma başlıkları da aşağıda paylaşılmış olup, daha detaylı bilgilere web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bilgi almak istediğiniz her konu ve sorularınız için sendikamızı dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

 

 

 

Setler Özelinde Yürütülen Çalışmalar

Sinema-TV ve reklam sektöründe  çalışan oyuncular oldukça köklü    ve kemikleşmiş sorunlara sahip.    Bu sorunlar ise sadece oyuncuları değil maalesef tüm sektör emekçilerini kapsıyor. Bu alandaki başat  sorunumuz ise   tüm sektör çalışanlarının yanlış   sosyal güvenlik uygulamalarına   maruz bırakılması! Başlı başına sadece bu sorunu ele aldığımızda, diğer sorunların neden çözülemediği çok açık bir şekilde görünüyor. Büyük bir sanayi haline gelen ve dünyanın her bir köşesinde yayınlanan diziler ile ihracatta dünya ikincisi olduğumuzla övünülen bu sektörde, çalışanların tüm işçi hakları ellerinden alındı.

Sorunların kök nedenlerini anlamak ve çözüm için yürüttüğümüz çalışmaları görüntülemek için lütfen tıklayınız.

Sahneler Özelinde Yürütülen Çalışmalar

Tiyatro oyuncusu, opera şarkıcısı ve dansçıların sorunları maalesef uzun bir geçmişe dayanıyor. Sahne alanı, sektörümüzde kayıt dışı istihdamın en yaygın olduğu alan. Bu alanın diğer sektörlere nazaran büyük bir ekonomiye sahip olmaması, çalışma hayatında uygulanması gereken temel standartların dahi hayata geçirilememesine sebep oldu. Ülkemizdeki kültür-sanat politikalarının yetersizliği sebebiyle meslektaşlarımız tiyatroyu, operayı ve dansı yaşatmak üzere bir refleks edindiler. Ülkemizde maalesef bu meslekler hala hak ettiği değeri ve desteği göremiyor. Dolayısıyla alanda çalışan emekçiler genellikle temel işçi haklarını ikinci plana atarak çalışıyor veya çalıştırılıyor.

Sahneler özelinde ele aldığımız çalışmaları görüntülemek için lütfen tıklayınız.

Stüdyolar Özelinde Ele Alınan Çalışmalar

Sendikamızın kuruluş amaçlarından ve en temel görevlerinden biri olan çalışanların haklarının ve taban ücretlerin toplu görüşme yoluyla belirlenmesi konusunda seslendirme alanında sosyal diyalog yoluyla somut bir kazanım elde edildi ve yakın zamanda kurulan Ses Stüdyoları Birliği’ne dahil tüm stüdyolarla (26 stüdyo) “Seslendirme Kuralları ve Taban Ücretlerinin Belirlenmesine Dair Protokol” imzalandı. 1 Şubat 2021’de yürürlüğe giren protokol; 2020 yılında pandemi öncesi imzalanan ama pandemiden ötürü yürürlüğe girmesi mümkün olmayan daha önceki protokol metninin daha gelişkin ve güncellenmiş versiyonudur.

Protokol ve seslendirme alanında yürütülen diğer çalışmalar hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Ulusal Meslek Standardı Kampanyası

Meslek tanımı çalışması Oyuncular Sendikası’nın Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile birlikte yürüttüğü oyunculuk mesleğine yönelik standartların oluşması amaçlı bir çalışmadır. Bu kapsamda “Oyuncu, Dansçı, Seslendirme Oyuncusu, Opera Şarkıcısı ve Figüran” meslek standartları hazırlanmıştır.

Detayları görüntülemek için lütfen tıklayınız.

Çocuk Oyuncular Kampanyası

“Bu Sette Çocuk Var!” kampanyamız, en büyük hedeflerinden biri olan ilgili maddenin Kanuna eklenmesi ile en önemli amacına ulaşmıştır. Şimdi ise “Yasal Düzenlemeler ve Yönetmelikle İlgili Çalışmalar” ve de “Doğrudan Sahaya/Uygulamaya Yönelik Çalışmalar” ile kültür-sanat ve reklam faaliyetlerinde çalıştırılan tüm çocukları kapsayacak şekilde yeni bir kampanya ile karşınızdayız. 

“Bu sette Çocuk Var!” kampanyamız strateji olarak daha çok sinema, dizi ve reklam setlerinde çalıştırılan çocukları kapsıyordu. Şimdi ise “Bu İş yerinde Çocuk Var!” kampanyamız ile sadece sinema, dizi, reklam sektörleri değil seslendirme, moda sektörü, sosyal medya, tüm dijital yayın mecraları gibi pek çok alanda çalıştırılan çocukların hakları için çalışacağız.

 

Detayları görüntülemek için lütfen tıklayınız.

Setlerde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kampanyası

Setlerde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kampanyası Oyuncular Sendikası’nın  Türkiye sinema, dizi ve reklam  sektöründeki çalışma koşullarının işçi sağlığı ve  iş güvenliği açısından belirli standartlara ulaşması amacına yönelik bir çalışmadır.

 

Detayları görüntülemek için lütfen tıklayınız.

Uluslararası Aktörler Federasyonu (FIA)

Uluslararası Aktörler Federasyonu (FIA), farklı ülkelerde set, sahne, stüdyo oyuncularının örgütlendiği sendikalar ve meslek örgütlerinden oluşan bir çatı örgütü, federasyondur. 1952’de kurulan bu federasyon, dünyada 60’dan fazla ülkede 90’a yakın üye kuruluşla birlikte yüz binlerce oyuncuyu temsil ediyor.Oyuncular Sendikası olarak en güçlü yanlarımızdan biri kuşkusuz uluslararası ilişkilerdeki başarılarımız. 2012 yılında Uluslararası Aktörler Federasyonu (FIA) üyesi olduk, 2017 yılına gelindiğinde ise yapmış olduğumuz kapsamlı çalışmalar sayesinde FIA Yönetim Kuruluna seçildik. Sendikamızın FIA üyeliği, sendikamız üyesi olan oyuncular için oldukça avantajlıdır. Sendika üye kartınız, uluslararası arenada mesleğin profesyoneli olduğunuzu gösteren bir belgedir.

Detayları görüntülemek için tıklayınız.